KAPIYI ARALAMAK

KAPIYI ARALAMAK

KAPIYI ARALAMAK

         

        Bireyler belli bir olgunluğa eriştikten sonra “okuma” davranışına hazır hale gelir.Psikolojide hazır bulunuşluluk olarak tanımlanan belli davranışlar gösterildikten sonra okuma başlar.

        Bireyin kendisini, çevresini ve dünyayı doğru biçimde algılayıp, içinde bulunduğu sosyal çevreye uyumunun sağlanması açısından da okuma alışkanlığının kazanılmış olması önem kazanır. Okuma insanoğlunun yaşamında çağdaş olmasının da ölçütlerinden birisidir. Aynı zamanda   da yaratıcı ve özgür düşünceye sahip, üretken, geliştiren bireylerden oluşan bir toplum olmakta okuma bilinci aşılanmış bireylerle mümkündür.

      Ülkemizde eğitim hayatı oldukça yoğundur. Anaokulu ,ilkokul ,ortaokul derken lise ve evrenkent (üniversite) ile devam eden bir süreç içerisinde ilerler.Bu süreç zamanla  sadece okuma, yazma ve matematik gibi temel alanlarda öğretim yapmanın ötesinde bir anlam kazanmıştır.Artık sadece bilen değil bildiğini yorumlayan ve kullanan bireylerin yetiştirilmesi ön görülmüştür.

kapıyı aralamak

      Peki bu nasıl sağlanacaktır? Nasıl yorumlama yeteneğine geçilecektir?

      İşte bu anda devreye “kitap okuma” girer. Kitap okuyan kişilerde hayal etme ,beyni farklı önlerde kullanabilme ve birden fazla bakış açısı ile bakabilme gibi davranışları göstermede daha aktif olduğu bilinmektedir.

     Yalnız bir sorun ortaya çıkmaktadır:

”Kitap okumak” davranışı nasıl süreklilik gösterecektir. Her insanın parmak izi kadar farklı görüşleri bulunurken nasıl uygun kitap bulup ve bu süreklilik arz edecektir?

    Burada da devreye kendi beynimiz devreye girecektir. Tamamen bakış açısı ile ilgili bir sorun olan okumaya ancak ve ancak çözümü siz getirceksiniz. İstediğiniz taktirde şu an bu kelimeleri okuyacak ve istediğiniz taktirde kitapları elden geçireceksiniz.

     Hayatınız size ait.Kapıları da. Peki bu kapıyı aralayıp farklı ışıkları keşfetmek istemez miydiniz? Beyniniz ışığa kapalı bir yerdedir kaftası ile korunmaktadır.Onu kitap okuyarak ışıkla ve renklerle tanıştırmak istemez misiniz?

Biliyorum içinizde her daim okuma isteği vardı.Hadi bu isteği gerçeğe dönüştürün….Birlikte,kitapla…

 

 

Buket Kırım

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading Facebook Comments ...
victorhugo.jpg

Kitaplar soğuk ama, güvenilir dostlardır.

Victor Hugo
Peyami-Safa.jpg

Aynı kitabı birkaç defa okumak, ayrı ayrı birkaç kitap okumaktan daha faydalıdır.

Peyami Safa
Horace-Mann.jpg

Mümkün olsaydı, her karış toprağa, buğday eker gibi kitap ekerdim.

Horace Mann
Phone:537 795 17 24
19 MAYIS MAHALLESİ SÜMER SOKAK SÜMKO SİTESİ
M1/B BLOK KAT : 3 DAİRE:13 KOZYATAĞI/KADIKÖY - İSTANBUL
Style switcher RESET
Body styles
Color settings
Link color
Menu color
User color
Background pattern
Background image