Merhaba kitap dostu

Merhaba kitap dostu

Merhaba kitap dostu,

Senin kitap okurken tattığın huzuru, hissettiğin manevi hazzı çok iyi biliyoruz. Kitabın ilk sayfasındaki o heyecanın, son sayfasındaki hüznün henüz farkında olmayan; genzinden bir kitabın kokusu geçmemiş; bir kitap kapağından girilen o bambaşka dünyalara hiç girmemiş şehir insanlarını görünce biz de en az senin kadar üzülüyoruz. Her gün işe gidip gelirken toplu taşımayı kullanmak zorunda olan milyonlarca şehir insanından sadece birkaçıyız. İçimizden biri yine bir gün 500T (bknz.) yolcuğunda tutamaçtan (bknz.) tutup kitabını okuyarak işine giderken göz ucuyla; cep telefonuyla oyun oynayan, kulağında çalan müzik ile yolcuğu bitirmeye çalışan sıkılgan, bunalmış, mutsuz insanlara baktı ve o insanlara kitabı anlatmanın; onları başka dünyalarla tanıştırmanın vaktinin geldiğini düşündü.

500t-tuzla-içmeler-otobüsü

okusanseversin.org temelde bu fikir üzerine kuruldu. Kendimize ilke edindiğimiz amaç; kitapla tanışmamış, kitap okumanın verdiği huzuru tatmamış insanlara ilk kitaplarını hediye etmek; onlara OKUSAN SEVERSİN demek.

Bu çaba içinde kimimiz okul harçlığını, kimimiz maaşının bir kısmını bu doğrultuda kullanacak. Bazılarımız kitaplığını bu uğurda feda edecek ama hazzın en büyüğünü yaşayacak: Kitap hediye etmiş olacak. Hiç tanımadığı, görmediği birinin kitap okumasına vesile olacak ve çok ama çok mutlu olacak.

Young female holding a book wrapped in golden paper with ribbon bow

Sevgili kitap dostu,

Senden kitapları özgür bırakmanı rica ediyoruz. En çok sevdiğin ya da hiç sevemeyip yarıda bıraktığın bir kitabı özgür bırak, onu yeni okuyucusu ile buluştur. Bu sayede şehrin farklı yerlerinde hiç tanımadığın bir insana bir kitap  hediye etmiş ol. Okusanseversin ailesine katıl; Parklara, duraklara, otobüslere isimsiz kahramanlar olarak bu kitapları bırakıp insanların okumasını sağlayalım. Hiç bilmedikleri bir kitap dostunun onlarla paylaşmak istediği bir kitapla, bir dünyayla tanışmalarına vesile olalım. Ne dersin, birinin belki ilk kitabını senin sayende okumasını, üzerinden geçtiğin cümleleri okurken seninle aynı hisleri paylaşmasını ister misin?

adresimiz: 19 Mayıs mahallesi Sümer sokak Sümko sitesi M1/B Blok Kat : 3 Daire:13 Kozyatağı/Kadıköy – İstanbul

NOT: Herhangi bir kurum, kuruluş, vakıf veya dernek ile bir bağlantımız yok; sadece kitap aşıkları ve gönüllüleriyiz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading Facebook Comments ...
victorhugo.jpg

Kitaplar soğuk ama, güvenilir dostlardır.

Victor Hugo
Peyami-Safa.jpg

Aynı kitabı birkaç defa okumak, ayrı ayrı birkaç kitap okumaktan daha faydalıdır.

Peyami Safa
Horace-Mann.jpg

Mümkün olsaydı, her karış toprağa, buğday eker gibi kitap ekerdim.

Horace Mann
Phone:537 795 17 24
19 MAYIS MAHALLESİ SÜMER SOKAK SÜMKO SİTESİ
M1/B BLOK KAT : 3 DAİRE:13 KOZYATAĞI/KADIKÖY - İSTANBUL
Style switcher RESET
Body styles
Color settings
Link color
Menu color
User color
Background pattern
Background image