NE OKUMALI

NE OKUMALI
NE OKUMALI
Henüz bir kütüphaneye sahip değilseniz, muhtemel olarak kitap denilince aklınıza ders kitaplarınız geliyordur.
Çoğunluğun genel problemi okurken sıkılıyor olmak, kitaba kendini verememek, dikkat dağınıklığı, bütünlüğü sağlayamamaktır.

Bizim asli amacımız, doğru kitapla doğru insanı buluşturmak.
Doğru kitabı okumaya başlayan insanın kitap okumaktan hoşlanmaması mümkün değildir.

Peki, nedir bu doğru kitap? Doğru kitabın olduğu yerde bir de yanlış kitap mı var?

Bizim doğru kitabı seçmek diye tanımladığımız durum: Aslında okumayı sevdiğimiz konuya uygun kitap seçmektir. Peki hiç kitap okumamış bir insan için doğru kitabı nasıl belirleyeceğiz?
Burada imdadımıza kişinin TV, sinema alışkanlıkları yetişiyor. Arka sokakları izleyen bir okur adayımıza önereceğimiz kitap ile Güneş’in Kızlarını izleyen adayımıza aynı kitabı önermemiz mümkün değildir.   Peki, bir ortak nokta kitabı bulamaz mıyız sorusunu da duyuyor gibiyiz evet ortak nokta kitabı olarak adlandıracağımız kitaplar mevcut biz bu kitapların 100-150 sayfayı aşmamasına dikkat ediyoruz.
Sitemizin kuruluş aşamasında denek olarak seçtiğimiz kitap okuma alışkanlığı olmayan üç arkadaşımıza, günlük hayatlarındaki alışkanlıklarını dikkate alarak birer kitap hediye ettik.
A– deneği: 34 yaşında, ev hanımı olan arkadaşımız, iki çocuğu ile yaşayan duygusal yapıya sahip, daha önce okuma alışkanlığı kazanmamış bir bireydir. Kendisi ile yapmış olduğumuz kitap konulu sohbetimizde, yabancı isimlerin ve mekânların telaffuzunda zorluk yaşadığını,  okurken bu detayları aklında tutamadığını ek olarak duygusal filmleri sevdiğini öğreniyoruz.    Kendisine KÜRK MANTOLU MADONNA kitabını hediye ettik.
B– deneği: 20 yaşında, bekâr, serbest meslek sahibi olan arkadaşımız, yoğun iş temposu sosyal çevresinin kitaba uzaklığı nedeni ile kitap okuma alışkanlığı kazanamamış birisidir. Kendisini kitap okumaya ikna etmemiz gerçekten çok zor oldu. Kitap okumamak için bize sunduğu bahaneler standart sebeplerden farksızdı.  Kendisine hangi tür filmler izlediğini, TV’de takip ettiği programları sorduk. Aldığımız cevaplar doğrultusunda AÇLIK OYUNLARI serisini kendisine hediye ettik.
C–deneği: 30 yaşında, kurumsal bir firmada çalışan, iş yoğunluğundan ve onun yarattığı stresten kitap okumaya vaktinin olmadığını  söyleyen bir arkadaşımız. İş dolayısıyla sürekli okuyan birisi; ancak okudukları kanun, yönetmelik ve resmi gazete ile sınırlı. Kendisine OLASILIKSIZ kitabını hediye ettik.
Üç arkadaşımızın da kitapları okuma süreçlerini ve sonrasını birebir takip ettik ve bir kez daha anladık ki: Doğru insana doğru kitabı önerdiğiniz sürece, kitaba en uzak insanlar bile bir kitap aşığına dönüşüyor.  Üç arkadaşımız da ilk kitaplarından sonra okumaya, kitap tavsiyesi istemeye devam ettiler.
Bizler herkesin hayatının bir kitap ile değişebileceğine inanıyoruz.  Siz de bizim gibi düşünüyorsanız buyurun katılın bize.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading Facebook Comments ...
victorhugo.jpg

Kitaplar soğuk ama, güvenilir dostlardır.

Victor Hugo
Peyami-Safa.jpg

Aynı kitabı birkaç defa okumak, ayrı ayrı birkaç kitap okumaktan daha faydalıdır.

Peyami Safa
Horace-Mann.jpg

Mümkün olsaydı, her karış toprağa, buğday eker gibi kitap ekerdim.

Horace Mann
Phone:537 795 17 24
19 MAYIS MAHALLESİ SÜMER SOKAK SÜMKO SİTESİ
M1/B BLOK KAT : 3 DAİRE:13 KOZYATAĞI/KADIKÖY - İSTANBUL
Style switcher RESET
Body styles
Color settings
Link color
Menu color
User color
Background pattern
Background image