Kitapseverlerin Kesiştiği Noktalar!

Kitapseverlerin Kesiştiği Noktalar!

Gel, gel… Şimdi senin, benim, bizim ortak noktalarımızdan bahsedeceğiz. Eminim bu yazıda kendinden parçalar göreceksin. Kitap okuyan insanı kitaplardan sonra en çok ne mutlu eder? Tabii ki kitap okuyan başka insanlar! En sevdiğimiz şey başkasının elinde kitap görmektir değil midir? İnsanların kitap okuyor olması bize mutluluk verir. Peki kitap okuyan insanların en belirgin özelliği nedir? diğer okursever ile keşistikleri noktalar nelerdir?

O halde başlayalım! Ortak özelliklerimizi bulup kitap kokalım 🙂

HER MEKAN VE ZAMAN KİTAP OKUMAK İÇİN EN İDEAL ZAMANDIR! ZAMANI HARİKA KULLANIRIZ. BOŞ ZAMANLARIMIZDA KİTAP OKUMAZ, KİTAP OKUMAK İÇİN ZAMAN YARATIRIZ!
Bir kitapsever, her durumda mekanda ve zamanda kitap okumak için mutlaka fırsat bulur. ‘Boş zamanlarında ne yaparsın?’ sorusunun yanıtı asla ‘kitap okuyorum’ değildir. Kitap okumak için zaman yaratır. Kısa bir süre içinde çok sayıda işini halledip, kitap okumaya zaman ayırabilir. Bir okursever için aşırı kalabalık bir otobüste ayakta giderken kitap okumaya çalışmak, dünyanın en konforlu eylemi olabilir. (en sevdiğim)

HER KİTAP BİZİ BAŞKA BİR HEDEFE – BAŞARIYA GÖTÜRÜR
Her kitaptan ayrı bir haz alır, Her sefer ayrı dünyalara açılırız. Okuduğumuz her kitaptan en fazla bilgiyi kazanmaya çalışır, başarıya bir merdiven daha ekleriz. İyi bir okuyucu hedeflerini belirler ve keskin bir şekilde başarıya odaklanır. Önüne bir hedef koyduysa onu aşmadan rahat edemez. Buna küçük bir örnek verelim; ”Şu bölümü bitirip uyuyacağım!” o bölüm 3 4 bölüme kadar uzar değil mi? Tanıdık geldi mi? 🙂 Bunun gibi koyduğu bir hedefi aşmak, bir okuyucu için iştah kabartan bir başarı serüvenidir.

ASLA ODAKLANMA SORUNU YAŞAMAZ, DİKKAT TOPLAMAK GEREKTİĞİNDE SANİYELER İÇİNDE ODAKLANIRIZ
Uzun saatler boyunca bir kitaba aşk ile odaklanan bir insanın dikkat sorunu yaşamasını bekleyemeyiz, değil mi? 🙂 Son derece dikkatli insanlarız ve asla odaklanmakta zorluk çekmeyiz. Saniyeler içinde gelişen olaylara ayak uydurup dikkatimizi toplayabiliriz.

DÜNYAYA TEK BİR PENCEREDEN BAKMAZ, OKUDUĞUMUZ HER KİTAPTA BAŞKA BAKIŞ AÇILARI EDİNİRİZ
İyi bir okuyucu okuduğu her kitaptan ders çıkaran, hayatı için metotlar edinen ve bunları uygulayandır. Okuduğumuz her tür, her eser geleceğimize ışık tutan birer fenerdir. Dolayısı ile açtığımız her kitap kapağı, çevirdiğimiz her sayfa hayatımıza yeni bakış açıları kazandırır.

İKİ KAPAK ARASINA SIKIŞTIRILMIŞ OLAN DÜNYALARIN HER BİRİ BEYNİMİZİ GÜÇLENDİRİR
Okuduğumuz her kitap, bize bakış açısı kazandırdığı gibi belleğimizi de kuvvetlendirir. Okuyan insan, hep daha çok okuyarak hafızasınıı geliştirir, kelime dağarcığını arttırır ve beyninin her daim yenilendiğini bilir.

TELEVİZYON İZLEMEYİ FAYDALI BULMAZ, O VAKTİ KİTAP OKUMAK İLE CANLANDIRIRIZ

Bir dizi bölümü yada yarışma programı izleyeceğimiz vakitte 50 sayfa kitap okumak çok daha mutluluk verir.

BEYNİMİZ HEP ZİNDEDİR!
Sürekli kitap okuyan insan beyni, devamlı spor yapan vücuda benzer. Sürekli kendini geliştirir, zorluklarla kolayca baş eder ve üstesinden gelir. Kitap okuyan insanın beyni sürekli yeşerir filizlenir. Bahar gibi 🙂

YERİNDE SAYMAK BİZE GÖRE DEĞİL! HEP YÜKSELMEK İSTER, BAŞARIRIZ
Okuduğumuz her kitabın bizim için başarılara açılan kapılar olduğunu söylemiştik. Okuyan bir birey iş hayatında ve eğitim hayatında sürekli yükselir. Asla yerinde saymaz. Çünkü sürekli öğrenir, bilgilenir ve hayatında uygular.

RAHATLAMANIN EN MUTLU YOLU OKUMAKTIR
Çok sayıda okursever kitap okurken beynini dinlendirdiğini, sinirlerinin yatıştığını, enerjisinin yükseldiğini ve günlük sorunlardan uzaklaştığını dile getirmektedir. Koca bir günün yorgunluğunu, iş – okul stresini akşam eve dönerken ya da uyumadan önce kitap okuyarak bir kenara atmaya bayılırız.

EMPATİ YETENEĞİMİZ GELİŞTİKÇE GELİŞİR!
Farklı bakış açılarına sahip olduğumuzu zaten söyledik. Okuduğumuz kitaplarda farklı durumları değerlendirdiğimiz için karşımızdaki insanı doğru şekilde anlayabilir, tepkilerimizi kontrol edebiliriz.

YAZMA VE KONUŞMA BECERİMİZ YÜKSEKTİR. KARŞIMIZDAKİ KİŞİ İLE SADECE KONUŞMAZ SOHBET EDERİZ
Okudukça yazma ve konuşma adabımızda düzelme meydana gelir. Bunu açık bir şekilde görmek mümkündür. En iyi yazarlar hayatları boyunca okumaktan asla vazgeçmemiş bireylerdir. Konuşma yetimiz yükseldikçe iletişim becerimiz de gelişir ve konuştuğumuz kişiler bizlerle sohbet etmekten keyif alır.

O halde ne yapıyoruz? Daha çok okuyoruz ve birer doğa harikası oluyoruz 🙂

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading Facebook Comments ...
victorhugo.jpg

Kitaplar soğuk ama, güvenilir dostlardır.

Victor Hugo
Peyami-Safa.jpg

Aynı kitabı birkaç defa okumak, ayrı ayrı birkaç kitap okumaktan daha faydalıdır.

Peyami Safa
Horace-Mann.jpg

Mümkün olsaydı, her karış toprağa, buğday eker gibi kitap ekerdim.

Horace Mann
Phone:537 795 17 24
19 MAYIS MAHALLESİ SÜMER SOKAK SÜMKO SİTESİ
M1/B BLOK KAT : 3 DAİRE:13 KOZYATAĞI/KADIKÖY - İSTANBUL
Style switcher RESET
Body styles
Color settings
Link color
Menu color
User color
Background pattern
Background image